ALİADENT AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI KLİNİĞİ

Diş Ağrısı Neden Olur?

Diş ağrısı, sosyal hayatımızı olumsuz düzeyde etkileyen, çeşitli sorunlar sebebiyle ortaya çıkabilen ve çeşitli sorunlara yol açabilen bir rahatsızlıktır. Temel olarak diş ağrısının birçok farklı sebebi olabilir. Ancak genellikle dişlerde meydana gelen çürüme ve iltihaplar, diş ağrısının esas sebepleri arasında gösterilir.

Diş ağrısı farklı nedenlerden ortaya çıkabilmektedir. Bunlardan biri çürüme ve iltihaptır. Çürüme veya iltihap tedavi edilmediği zaman apse yaparak daha da şiddetli ağrıları sebep olabilir. Ayrıca diş minesinin aşınmasıyla ortaya çıkan sıcak-soğuk yiyecek veya içecek hassasiyeti de diş ağrısına neden olur. Öncelikle gerekli olan yöntem, tedavi için detaylı muayene ile ağrının sebebinin saptanmasıdır. Ancak gece yarısı veya fırsatın ve vaktin olmadığı durumlarda evde diş ağrısını geçirmek gerekebilir. Diş ağrısının nedenini saptamak ise diş hekiminin yapabileceği bir işlemdir. Diş ağrısının nedenleri ise çürük dişler, dentin hassasiyeti, dolgu düşmesi, gömülü dişler ve diş eti sorunları olabilir. Diş ağrısı, hafif ya da sancılı bir şekilde kendini gösterebilir. Ancak tüm bu durumlarda en önemli nokta problemi saptamaktır.

 

Diş Ağrısı Sadece Diş Çürüğünden Mi Kaynaklanır?

Diş ağrısı, genellikle dişlerin çürümesiyle birlikte ortaya çıkan bir yan etkidir. Yalnızca dişin çürümesiyle ortaya çıkmasa da genel olarak çürükler dişleri ağrıtan en bilindik unsurdur. Diş ağrısına sahip kişinin çürük dişleri varsa, tüketilen yemek artıkları çürüğün harap ettiği normal dokusunu kaybetmiş olan çürük bölgesine takılarak veya birikerek rahatsızlık verir. Bu durumda dayanılmaz bir diş ağrısı oluşur. Bu diş ağrısı ise gece kişiyi uykusundan uyandırabilir veya hiç uyutmayabilir. Uyku problemi başladığında ise artık bakteriler dişin pulpası denilen damar ve sinirleri içeren öz kısma ulaşmış demektir. Yani bakteriler artık diş siniri ile temas halindedir ve bu durum çok şiddetli ağrılara sebep olur. Sadece tatlı bir şeyler yerken veya içerken dişler kısa bir süre kamaşıyor gibi oluyorsa ve birkaç dakika içerisinde geçiyorsa, büyük ihtimalle çürük diş var demektir.

Diş Ağrısı ve Dentin Hassasiyeti


Diş ağrısı kendini her zaman çürük meydana geldiğinde göstermeyebilir. Dişlerde soğuk ve sıcak hassasiyeti varsa bu da diş ağrısına yol açabilen sebepler arasındadır. Eğer dişlerde sadece soğuk veya sıcak gıdalar tükettiğinizde aniden yoğun bir ağrı oluşuyor ve bu ağrı soğuk veya sıcak maddenin etkisi ortadan kalkınca hızlı bir şekilde geçiyorsa muhtemelen dişlerde soğuğa veya sıcağa hassasiyet vardır. Bir yandan diş eti çekilmesi sebebiyle dişlerin kök yüzeyleri açığa çıktığından soğuk ve sıcak gibi termal uyaranlardan kaynaklı soğuk ve sıcak hassasiyetinin oluşması çok normaldir. Bu soğuk ve sıcak hassasiyetine de tıbbi terimde dentin hassasiyeti denmektedir.

Diş Ağrısı ve Gömülü Dişler


Diş ağrısına sebep olan bir diğer önemli unsur da gömülü dişlerdir. Halk arasında 20 yaş dişleri olarak da bilinen üçüncü büyük azı dişleri, çenelerin en sonunda bulunan ve bu sebeple çok iyi temizlenemeyen dişlerdir. Etkin temizlenemediği için sıklıkla fark edilmeden çürüyerek diş ağrısına neden olabilir. 20 yaş dişleri ağız içinin yüzey kısmına çıkamadığı için hemen önündeki ikinci büyük azı dişine zarar verebilir. 20 yaş dişi genellikle çenenin arka bölgesinde, kulakta, gözde ve hatta boyun bölgesinde bile ağrıya sebep olabilir. Diş ağrısı yapan gömülü dişlerin tek tedavisi vakit kaybetmeden çekilmesidir. Aksi takdirde diğer dişer de kaybedilebilir veya bölgede bir kist oluşturabilir. Yine ağrılı bölgede veya çevresinde şişlik oluşabilir. Bu da enfeksiyon kaynaklı olduğu için antibiyotik önerilebilir.

Diş Ağrısı Ve Diş Eti İltihabı


Diş ağrısı her zaman diş çürümesi veya hassasiyet kaynaklı olmayabilir. Diş ağrısı zaman zaman diş eti kaynaklı olarak da meydana gelebilir. Dişler sağlıklı olsa dahi diş etlerinde çeşitli problemler meydana gelebilir.Diş iltihabının belirtileri ise diş etinde kanama, renk değişikliği, diş eti çekilmesi, diş eti büyümesi, dişlerde yer değiştirme, aralanma, apse, sallanma veya uzama, hassasiyet ve kötü ağız kokusudur. Diş ağrısı genellikle apse oluşumu ile birlikte görülür. Diş etindeki iltihaptan dolayı basınç kaynaklı diş ağrısı hissedilir. Bu yüzden iltihap tedavi edildikten sonra diş ağrısı şikayeti de geçer.
Diş ağrısı, bazı hormonal ve fizyolojik sebeplerden kaynaklı geceleri kişiyi daha çok rahatsız eder. Genellikle uykusuzluğa neden olduğu gibi sosyal yaşantıyı da ciddi anlamda olumsuz etkiler. Dolayısıyla geceleri diş ağrısı yaşandığında bir diş hekimine acilen başvurmak ve tedavi olmak mümkün olmayacağı için evde uygulanabilecek çeşitli yöntemler vardır. Diş ağrısını geçirebilecek bu yöntemler arasında yanağa 20 dakika boyunca belli aralıklarla yapılan soğuk kompres, pamukla ağrıyan bölgeye sürülen karanfil yağı, tuzlu su ile gargara ve diş ağrısına iyi gelecek tıbbi ilaçlar gösterilebilir. Ancak bu yöntemler diş ağrısına çözüm olabilen kesin yöntemler değildir. Yalnızca bir süre ağrıyı dindirip rahatlatmaya yönelik uygulamalardır. Bu yüzden en kısa zamanda diş hekimine görünmek gerekir. Diş hekimi aracılığıyla diş ağrısının sebebi bulunur ve diş ağrısının sebebi bulunduktan sonra uygulanacak yöntemler belirlenir.
Tabii ki sebebe göre bu yöntemler de değişkenlik gösterebilir. Eğer diş ağrısının sebebi hassasiyet kaynaklıysa hassasiyet giderici diş macunları kullanılabilir. Bu diş macunları bu tip sorunlara iyi gelen florür ve potasyum gibi maddeler içerir.Diş eti çekilmesi varsa koruyucu olarak özel verniklerle hassasiyete engel olacak bir tedavi uygulanabilir. Bununla birlikte açık olan kök yüzeyleri dolgu ya da protez gibi koruyucular ile kapatılabilir. Bu tip aprı veya hassasiyet durumlarında evde uygulanabilecek bazı basit işlemler de hassasiyeti veya ağrıyı azaltabilir. Ilık tuzlu su ile ağız gargarası yapmak ve yumuşak bir diş fırçası ile diş etlerini yuvarlar şekilde fırçalamak diş ağrısına bir nebze de olsa iyi gelebilir.