Levent
Sultanbeyli
alia@aliadent.com
Dental Volumetrik Tomografi
Anasayfa » Tedaviler » Dental Volumetrik Tomografi
Dental Volumetrik Tomografi

Dental Volumetrik Tomografi

Dental volumetrik tomografi ya da 3D görüntüleme mevcut en gelişmiş teknolojiler arasında yer almaktadır. Dışarıda çekilen resimler, diş ve çenelere kapsamlı bir genel bakış sağlar ve geleneksel röntgenlere göre daha az radyasyon yayar. Özel durumlarda, standart röntgen görüntülerinde görülmesi mümkün olmayan doğru tanı için dental volumetrik görüntüleme çok önemli olabilir.

Hangi durumlarda dental volumetrik tomografi kullanılıyor?

20’lik dişlerin dişlerinin çekilmesinin planlanmasından önce, dental volumetrik tomografi ile çene anatomisinin çürük pozisyonuna mandibular sinire bakılır ve üst çenedeki sinüsler görüntülenir.

İmplant tedavileri, burada implantın çene kemiğine yerleştirilmesinin tespit edilmesinin tam olarak en iyi yoludur, böylece takma diş mümkün olduğunca doğal olur. Kistlerin tanı ve tedavisi gibi diğer patolojik anormalliklerde de dental volumetrik tomografi çok yardımcıdır.

Dental volumetrik tomografide yüksek doz radyasyon var mı, zararlı mı?

Geleneksel panoramik radyografi ile karşılaştırıldığında radyasyon dozu biraz daha düşüktür, ancak tüm vücut radyasyon dozunun x-ışını tomografisine kıyasla çok daha küçüktür.