Levent
Sultanbeyli
alia@aliadent.com
Ağız İçi ve Ağız Dışı İlk Muayene
Anasayfa » Tedaviler » Ağız İçi ve Ağız Dışı İlk Muayene
Ağız İçi ve Ağız Dışı İlk Muayene

Ağız İçi ve Ağız Dışı İlk Muayene

Ağız içi ve ağız dışı yumuşak doku muayenesi, herhangi bir yeni hasta muayenesinin önemli bir parçasıdır. Bu inceleme, hiçbir parçanın kaçırmadığından emin olmak için iyice ve sistematik olarak yapılmalıdır. Yumuşak dokunun normal sınırlar içinde olup olmadığını kaydetmek önemlidir. Bir anormallik varsa, anormallik tipi, boyutu, rengi, yeri, yüzey dokusu ve tutarlılığı gibi daha fazla ayrıntıya dikkat çekilir. Bir yapının normal sınırlar içinde mi yoksa anormal mi olduğunu belirlemek için iyi bir normal anatomi ve ortak normal varyasyonları bilmek önemlidir. Aynı zamanda, oral yumuşak dokuların farklı bölgelerine atıfta bulunurken doğru terimleri kullanmakta fayda vardır.

Tam bir ağız içi ve ağız dışı ilk muayene aşağıdaki üç alanı kapsar:

Genel Muayene: Hastanın genel görünümünü kısaca değerlendirir

Ekstraoral Baş ve Boyun Yumuşak Doku muayenesi: Baş ve boyuna odaklanır.

İntraoral yumuşak doku muayenesi: Yumuşak dokunun normal sınırlar dahilinde olup olmadığını belirler

Genel Muayene

Kapsamlı bir muayene, hastanın genel görünümünün izlenmesini içerir. Muayene, hasta muayenehaneye girer girmez başlar. Hastanın genel görünümü tıbbi durumlarla ilgili ipuçları verebilir.

Ekstraoral baş ve boyun muayenesi

Asimetriler

Baş ve boynun asimetrileri, hastanın hemen önünde durmak suretiyle değerlendirilir. Başın ve boynun bir tarafını diğeriyle karşılaştırın. Çoğu insan tamamen simetrik değildir, ancak önemli asimetrilere dikkat edilmelidir ve biliniyorsa hastadan elde edilen neden belirtilmelidir.

Lenf düğümü muayenesi

Baş ve boyun bölgesindeki lenf düğümleri, hassasiyet veya genişleme aramak için hafifçe palpe edilmelidir. Normal lenf bezleri ya hissedilir değildir ya da küçük bir bezelye veya mercimeklerin büyüklüğü ve şekli olan bir lenf düğümünü hissedebilirsiniz. Bunlar mobil ve ihale dışı. Anormal lenf düğümleri genellikle daha büyük, sabittir ve hassas olabilir.

İntraoral yumuşak doku muayenesi

Yumuşak dokunun normal sınırlar içinde (WNL) olup olmadığını kaydetmek önemlidir. Bir yapının normal sınırlar içinde mi yoksa anormal mi olduğunu belirlemek için iyi bir normal anatomi ve ortak normal varyasyonları bilmek önemlidir.

Bir hastanın oral yumuşak dokusunu incelemek için, uygun cihazların yanı sıra iyi bir ışığa ihtiyaç vardır. Diş hekimleri genellikle 2 ayna ve bir tepe diş lambası kullanırlar. Bir periodontal prob, herhangi bir anormallik boyutunu ölçmek için genellikle yararlıdır. Tarama klinikleri veya bakım evleri gibi diğer ortamlarda, dil depresörleri ve far veya el feneri kullanılabilir.

Yumuşak Doku Muayenesi

Doğrudan görüş ve diş aynaları kullanarak sert ve yumuşak damak incelenir. Herhangi bir anormallik veya normal varyasyonları kaydedilir. Bir protezin altındaki palatal mukozanın kırmızı kadife görünümü, protez stomatitini gösterebilir. Normal mukoza ile kaplı sert damak ortasındaki bir kemik şişmesi büyük olasılıkla bir palatin torusudur. Sert damağın bir tarafında şişen yumuşak doku apse veya tümör olabilir.

Dişeti ve alveoler mukoza

Tam bir periodontal muayene yapılmayacaksa, dişeti kısaca incelenir. Sağlıklı diş eti pembedir. Diş etinin genel görünümünün normal sınırlar veya genel veya lokal şişkinlik, eritem, ülserasyon veya kanama gibi belirtilen anormallikler içinde olduğu belirtilmelidir. Bir diş eti grefti tipik olarak ekli diş etinin soluk, ayrılmış bir alanı olarak görünür.