Levent
Sultanbeyli
alia@aliadent.com
Panoramik Grafi
Anasayfa » Tedaviler » Panoramik Grafi
Panoramik Grafi

Panoramik Grafi

Diş hekimini ziyaret ettiğinizde, ısırmak için ağzınıza bir plastik parçanın yerleştirildiği ve bir veya birkaç dişi gösteren çoklu resimlerin çekildiği röntgenden yararlanırsınız. Diş hekimleri, ağızdaki farklı bölgeleri etkileyebilecek koşulları belirlemek için sıklıkla farklı röntgen türlerini kullanır. Bunlardan biri de Panoramik Grafi olarak bilinir.

Panoramik Grafi tüm ağzın tek bir görüntüsünü almaya yardımcı olur: üst ve alt çeneler, temporomandibular (TMJ) eklemler, tüm dişler, nazal bölge ve sinüsler bu yöntemle görüntülenebilir.

Neden Panoramik Grafi Kullanmalı?

Panoramik Grafi, tüm ağzı tek bir resimde gösterdiğinden, çürükleri göstermek için gerekli olan detayı vermez. Bununla birlikte, bu tür röntgen, kemik anormallikleri ve kırıkları, kistler, etkilenen dişler, enfeksiyonlar ve tümörler gibi problemler göstermektedir. Bu sorunlardan herhangi birinden şüphelenen bir diş hekimi panoramik röntgen çekmeyi seçebilir.

Panoramik Grafi makinesinin temel tasarımı, yüzünüzün bir tarafına işaret edebilecek bir yatay kol üzerine monte edilmiş bir görüntüleme tüpünden oluşurken, diğer tarafa doğru işaret eden zıt bir yatay kol X ışını filmi veya detektörünü içerir.

Panoramik Grafi, diş hekiminize tek bir film üzerinde ve nispeten kısa bir sürede tüm ağzınızı kapsamlı bir şekilde gösterir.