Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
alia@aliadent.com

Dental Fobi

Dental Fobi

Dental fobi, dişçi korkusu, endişesi veya stresi tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Diş hekimini ziyaret etmekten korkmak, diş tedavisini geciktirmek ve sorunların artmasını sağlamakla sonuçlanabilir. Korku rasyonel korku ve dişçiye gitmekten tamamen kaçınma ile sonuçlandığında, dental fobis olarak sınıflandırılabilir.

Genelleştirilmiş anksiyete bozukluğu, depresyon, travma sonrası stres bozukluğu, bipolar bozukluk, şizofreni veya daha önce baş ve boyun travması öyküsü gibi bazı ruh sağlığı durumları, diş endişesi yaşayan bir kişinin riskini artırabilir. Dental fobisi olan kişiler şunları yaşayabilir:

Terlemek

Taşikardi veya çarpıntı

Düşük tansiyon ve olası bayılma

Gözle görülür sıkıntı, ağlama veya panik belirtileri

Kaygıyı gidermek için geri çekilme veya saldırganlık kullanmak

Dental Fobi Nedenleri

Travmatik bir dişçi deneyimi veya başka bir sağlık hizmeti deneyimi

Baş ve boyunda travma

Suistimal dahil olmak üzere diğer travmatik deneyimler

Anksiyete, depresyon veya travma sonrası stres bozukluğu

Kontrol kaybı korkusu

Güven sorunları

Agorafobi (kaçış olamayacağınızı düşündüğünüz durumlarda olma korkusu)

Klostrofobi (kapalı alanlardan korkma)

Dental fobi ağız sağlığınızı nasıl etkileyebilir?

Diş hekiminden kaçınmak, diş hastalıklarının kötüleşmesine, acil bakım ya da daha karmaşık tedavilere daha fazla ihtiyaç duyulmasına neden olabilir. Ayrıca, dental fobinin altında yatan sorunu da besleyebilir. Bu, dental fobinin kısır döngüsü’ olarak bilinir.

Düzenli diş muayeneleri, temizleme işlemleri ve tarama diş hastalıklarını önleyebilir ve diş hekiminin erken dönemde herhangi bir problemi bulmasına yardımcı olabilir, böylece daha basit tedavilere ihtiyaç duyulur.

Diş hastalıklarının çoğu yaşam tarzıyla ilgili ve önlenebilir niteliktedir. Dişçiye gitmekten kaçınmakla, karmaşık tedavilere ihtiyaç duyma olasılığınız daha yüksek olmaz, aynı zamanda ağız sağlığınıza daha iyi nasıl bakacağınızı öğrenmeyi de kaçırmış olursunuz.

Diş hastalıklarına yol açan yaşam tarzı faktörleri diyabet, obezite, kalp hastalığı, felç ve bazı kansere yol açabilir, bu nedenle ağız ve genel sağlığınıza dikkat etmek çok önemlidir.