Levent
Sultanbeyli
alia@aliadent.com
Endodontik Tedaviler (Kanal Tedavileri, Amputasyonlar)
Anasayfa » Tedaviler » Endodontik Tedaviler (Kanal Tedavileri, Amputasyonlar)
Endodontik Tedaviler (Kanal Tedavileri, Amputasyonlar)

Endodontik Tedaviler (Kanal Tedavileri, Amputasyonlar)

Eğer dişçideyseniz ve  endodontik tedavi terimini duyduysanız ve ne olduğunu merak ettiyseniz, bu süreci tam olarak açıklamak ve gerekli olabilecek bazı örnekleri incelemek için buradayız.

Basitçe söylemek gerekirse, endodontik tedavi ağrısız bir kanal tedavisidir. Dişteki ya da diş özündeki sinir hastalıklı veya yaralı olduğunda, dişi onarmak ve hastaya ağrı kesici sağlamak için diş hekimi tarafından yapılması gerekir. Gerçekleştirilmezse, hasta bir ekstraksiyon yaptırmak zorunda kalmak suretiyle dişini kaybedebilir.

Kanal tedavisine ne yol açabilir?

Bir diş için kanal tedavisi gerektirdiğinde, çürümenin (kötü ağız hijyeni veya genetik nedeniyle çürümeye yatkınlık olması), diş üzerinde tekrarlanan diş tedavileri veya kaza veya yaralanma sonucu dişte bir çatlak bu duruma neden olabilir. Bu durumlar diş içindeki yumuşak dokuda enfeksiyona neden olur, bu yüzden bu tedaviye ihtiyaç duyulur.

Bir dişin kanal tedavisine ihtiyacı olduğunun belirtileri nelerdir?

Belirtileri dişçiye açıklamak, bir kanal tedavisine ihtiyacınız olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir. Ağrınız varsa, ağrının yeri, ağrının süresi ve herhangi bir şişme fark edip etmediğinizden emin olmaya çalışın. Diş hekiminiz ayrıca bazı ek kontroller yapacaktır – diş renginde değişiklikler, apse ve görünür enfeksiyon kanıtı gibi şeyler aramak ve bazı durumlarda tanıyı doğrulamak için röntgen gerekebilir.

Kanal tedavisi sırasında ne olur?

Tedavi sırasında diş kökü, hasar görmüş veya ölü sinir dokusu enfeksiyona neden olan kalıcı bakterileri tamamen yok etmek için temizlenir. Daha sonra diş, doğal bir kauçuk türü olan gutta-percha adı verilen malzeme ile doldurulacak şekilde hazırlanacaktır. Daha sonra diş kapatılır ve estetik özelliklerin korunmasını sağlamak için yeniden dişe yeni bir taç eklenir. Bu tedavi başlamadan önce ağrı kesici alacaksınız, böylece işlem sırasında hiçbir şey hissetmeyeceksiniz.

Kanal tedavisi başarısız olabilir mi?

Endodontik tedaviler normalde büyük bir başarı oranına sahiptir, ancak bazı dişlerde bakteri tamamen yok edilmediyse daha fazla tedavi gerektirebilir. Bir dişi bu şekilde onarmaya gelince farklı karmaşıklık seviyeleri de vardır – bir arka diş üç ya da dört sinir kökü içerebilir ve bu da tedaviyi zorlaştırabilir. Bazı durumlarda, diş bile tedavi başlamadan önce çok tehlikeye girebilir ve bu durumda onu onarmak mümkün olmaz ve bunun yerine diğer uzun vadeli çözümler değerlendirilebilir.

Docklands Dental’da endodontik tedavilerimiz, modern teknolojimiz, dijital röntgenlerimiz ve hasta konforunu artıracak özel anestezikler sayesinde son teknolojidir. Birçok uygulamanın sahip olmadığı kök kanal / Endodontist konusunda uzmanımız var. Uzmanımız bu tedaviyi mikroskop altında gerçekleştirerek en karmaşık vakalar için bile yüksek başarı oranı sağlar ve hasta bakımında en yüksek standardı sağlar. Endodontik tedavi hakkında hala sorunuz varsa, lütfen bize sorun – biz yardım etmek için buradayız.