Levent
Sultanbeyli
alia@aliadent.com

Diş Eti Kanaması Sebepleri Nelerdir?

Diş Eti Kanaması Sebepleri Nelerdir?

Diş eti kanaması, dişlerin sağlıksız ve dayanıksız olduğunun bir göstergesi olarak ortaya çıkmaktadır. Dişlerin sağlıklı ve dayanıklı olması, diş etinin sağlığına ve dayanıklılığına bağlıdır. Diş problemi yaşayan birçok kişinin diş eti problemleri olmaktadır.Diş eti kanamasının birçok nedeni vardır. Bu nedenlerin üzerinde durmak ise tedavi açısından büyük önem taşır. Yalnızca diş çürüğü değil damak, dil ve diş eti dahil olmak üzere ağızdaki tüm unsurların sağlıklı ve temiz olması gerekir. Bu yüzden ağız ve diş bakımı açısından diş etleri de son derece önemli bir unsurdur.

Dişler, hem kişinin dış görünümü bakımından hem de beslenme yetkinliği bakımından büyük önem taşır. Yalnızca genel geçer çürük veya ortodontik tedavi değil, diş etlerinin de sağlıklı olması çok önemlidir. Dil, diş, damak ve diş etleri ağız ve diş sağlığının temel unsurlarıdır. Bu yüzden diş etlerinin hijyenini sağlamak ve sağlıklı diş etlerine sahip olmak gerekir. Aksi takdirde diş eti kanaması kaçınılmaz olur. Rahatlıkla söylenebilir ki ağız ve diş sağlığı bakımından en çok yaşanan problemlerden biri diş eti kanamasıdır. Diş eti kanamasının birbirinden farklı nedenleri ve yol açacağı sorunlar olabilir. Ancak diş eti kanaması, diş hekimi tarafından tespit edilip sebeplerinin farkına varıldıktan sonra gerekli tedaviler uygulanırsa bir tehlike arz etmez.

Diş Eti Kanamasının Tedavisi

Kişi, diş eti kanamasını diş fırçalarken ya da ufak bir sızı hissederek farkedebilir. Diş etlerinin hassas olması, farkedilebilirlik açısından bir avantajdır. Bu yüzden diş eti kanamasının önüne geçmenin en etkili yolu ağız ve bakımını düzenli ve doğru şekilde yerine getirmektir. Günde en az iki kez dişler fırçalanmalıdır. Tabii ki burada en önemli noktalardan biri de yumuşak diş fırçası kullanmaktır. Çünkü orta ve sert diş fırçaları, diş etlerine hasar verebilir. Aynı zamanda diş taşı oluşumunu engellemek için diş ipi kullanmak ve diş arası fırçası kullanmak da son derece önemlidir.

Birçok diş tedavisinde bu materyaller diş hekimleri tarafından önerilmektedir. Hassas dişler ve diş etleri için güçlendirici gargaralar kullanmak da etkili bir yöntem olmaktadır. Ancak bu önlemler diş hekiminden bağımsız gerçekleştirilmemelidir. Bir diş hekimine başvurulduğu zaman ise diş etleri büyük oranda güvende demektir. Kişide diş eti kanaması görüldüğü zaman öncelikle diş hekimi tarafından diş etlerinin sağlıklı olup olmadığına bakılır. Bu süreçte tedaviye yönelik gerekli testler yapılır ve nasıl adım atılması gerektiğine karar verilir.

Diş eti kanaması tedavisinin doğru bir şekilde ilerlemesi için dişlerin ve diş etlerinin sağlıklı yapısını sağlamak gerekir. Bu yüzden diş yapısını olumsuz etkileyen diş taşları temizlenir. Çünkü diş taşları bakteri oluşturur ve sert bir yapı haline gelir. Bu sert yapı, diş etlerini sıkıştırarak zedelenmeye yol açar. Diş taşı temizliği ile diş eti kanaması tedavisine başlanmış olur. Bu tedavi bazı durumlarda yeterli olabilir.

Çünkü problemin tek kaynağı diş taşları olabilir. Bazen sadece diş taşı temizliği ile diş eti kanaması tedavisi gerçekleşmiş olur. Ancak dişlerde daha farklı problemler varsa bu problemleri de çözmek gerekir. Örneğin diş etlerindeki herhangi bir iltihaplanma veya diş çürüğü olabilir. Diş eti kanamasının önüne geçebilmek için bu problemler de tıpkı diş taşları gibi temizlenmeli veya çözülmelidir.

Diş Eti Kanaması Nelere Yol Açar?

Diş eti kanaması, tek başına bir hastalık olmayabilir. Hatta genellikle farklı bir ağız veya diş rahatsızlığının yan etkisidir. Bu yüzden beraberinde birçok sorunu getirebilir. Diş eti kanamasının ortaya çıkarabileceği sorunlardan en önemlilerinden biri de diş çürümesidir. Diş etleri, dişi besleyen ve dayanıklılık kazandıran bir yapıdır. Diş etlerinin kanaması ise dişlerin direncinin azalmasına neden olduğu için bu beslenememe durumu ileride çürüğe neden olabilir. Herhangi bir dişin çürümesi sonrasında diğer dişlerin de çürümesine yol açabilir. Bu çürüme sorunu ise daha hızlı gerçekleşir çünkü diş etlerinin dayanıksızlığı dişleri de olumsuz etkiler.

Aynı zamanda diş eti kanaması, çürümenin yanında daha farklı sorunlara da yol açabilir. Bu sorunlardan biri de birçok insanın rahatsızlık duyduğu ağız kokusudur. Ağız kokusu, hem kişiyi hem de çevresini rahatsız edebilir. Diş eti kanaması, beslenme zorluğuna yol açtığı için ağız kokusu da genellikle bu beslenememe durumundan kaynaklanmaktadır.

Diş Eti Kanaması Neden Bu Kadar Önemlidir?

Diş eti kanaması, ağız ve diş sağlığı bakımından oldukça önemli bir sorundur. Genellikle diş eti kanamasının, diş fırçalanırken veya bazı gıdalar tüketilirken diş etlerine sert davranılmasından kaynaklandığı düşünülür. Bu bir bakıma doğrudur ancak tamamen diş eti kanaması bu sebeplerden kaynaklanmayabilir. Çünkü sanıldığının aksine diş eti kanaması çok daha önemli bir sorundur. Bu yüzden diş eti kanaması şikayeti varsa en kısa zamanda diş hekimine bildirilmeli ve tedaviye başlanmalıdır. Eğer diş eti kanaması ihmal edilirse diş çürüğü veya çeşitli iltihaplanmalara yol açabilir. Bu yüzden diş eti kanaması ihmal edilemeyecek kadar önemlidir.

Diş eti kanamasının önlenmesindeki en önemli etken de ağız ve diş hijyeninin sağlanmasıdır. Zayıflayan ve dişleri de zayıflatan diş etleri, hijyen ve genel bakım sağlandığı zaman güçlenir. Bu sayede sadace diş eti kanaması değil bunun yanında birçok ağız ve diş hastalığı önlenmiş olur. Diş hekimleri de diş eti kanamasının, ağız ve diş hijyeninin sağlanması ile önlenebileceğini sık sık vurgulamaktadır.