Levent
Sultanbeyli
alia@aliadent.com
Lamina Uygulamaları (CAD-CAM)
Anasayfa » Tedaviler » Lamina Uygulamaları (CAD-CAM)
Lamina Uygulamaları (CAD-CAM)

Lamina Uygulamaları (CAD-CAM)

Kozmetik diş hekimliğiyle gülüşünüzü iyileştirmek veya bir dişi onarmak istiyorsanız, laminalar (kaplama) iyi bir tedavi seçeneğidir. Hem kompozit hem de porselen kaplamalar, gülümsemenizdeki küçük kozmetik sorunlarını düzeltmek için iyidir. Kompozit kaplamalar sadece birkaç yıl dayanma eğiliminde olduğu için daha az uzun ömürlü daha hızlı bir düzeltmedir.

Porselen kaplamalar ile son teknoloj” tedavi ve uzun süreli gülümseme restorasyonu mğmkündür. Porselen kaplamaların ömrü uygun ağız hijyeni ve bakımı ile 7-10 yıl veya daha uzun sürebilir.

Lamina uygulamaları için öncelikle muayene olmanız ve ardından röntgen çektirmeniz gerekir. Daha sonra dişin dış cephesi hazırlanır ve bazı renk eşleşmeleri yapılır. Alınan sonuçlar daha sonra fabrikasyon için laboratuara gönderilir.

Lamina Uygulamaları Nasıl Yapılır?

Porselen kaplamalar genellikle ağzın önündeki dişler için ayrılmıştır (belirgin estetik nedenlerden dolayı). Bu nedenle işlem uygulamasına başlayacağımız yer burasıdır.

Öncelikle, diş eti ile diş eti arasında koruma için diş etlerinin etrafına koruyucu bir jel uygulanır. Son derece ince bir tabaka genellikle diş minesinden çıkarılır, böylece kaplamalar tamamen yerine oturduğunda, dişlerinizin kalanıyla aynı hizada olurlar. Bu adım tamamlandığında, diş hekiminiz koruma için dişlerin üzerine geçici bir başlık yerleştirecektir.

Bu noktada, kaplamaların gölgelendirilmesi kaplama imalatı için izlenimler laboratuara gönderilmeden önce seçilebilir ve kararlaştırılabilir. İmalat işleminin kalıcı kaplamaların alınması yaklaşık 1-2 hafta sürer. Diş hekimi bunları laboratuvardan geri aldıktan sonra, bir sonraki ziyaretinize hazır olacaksınız. Geçici kapaklar çıkarılır ve tutkal ve son olarak daimi kaplamalarınız uygulanmadan önce dişleriniz tamamen temizlenir.

Laminaların hazırlanmasında tipik olarak çıkartılan ince emaye tabakası, dişin kaplama için hafifçe ayarlanması gerekeceğinden, tipik olarak minimal hazırlık olarak adlandırılır. Çoğu uygulama, özellikle dişin küçük bir yanlış hizalaması, yongalanması veya çatlaması olduğunda bir çeşit hazırlık içerir.

Lamina Uygulamalarının Yararları

Kullanılan kaplama malzemeleri, çatlamaya ve kırılmaya karşı çok dayanıklı ve sağlam bir malzemedir

Renk eşleştirme sayesinde, çevredeki dişlerle kolayca eşleşir veya estetik için aydınlatılır

Dişler lekelere daha dayanıklı hale gelir^.