Levent
Sultanbeyli
alia@aliadent.com
Sinus Lifting
Anasayfa » Tedaviler » Sinus Lifting
Sinus Lifting

Sinus Lifting Nedir?

Sinus Lifting, üst çeneyi dental implantlar için hazırlayan bir kemik greftleme işlemidir. Maksiller sinüslerin çok düşük veya üst çene kemiğine yakın olduğu durumlarda, diş implantları için stabil bir temel oluşturması için yeterli alan yaratarak sinüsleri yeniden konumlandırmak için bir Sinus Lifting tedavisi gerçekleştirilebilir. Sinus Lifting ameliyatı ayrıca üst çenedeki kemik kaybını tedavi etmeye ve diş implantlarının güvenli bir şekilde yerleştirilebilmesi için yeterli kemik yoğunluğunu oluşturmaya yardımcı olur. işlem, şu anda mevcut olan en yaygın kemik grefti ameliyatlarından biridir.

Burnun her iki yanında yer alan maksiller sinüsler bazen üst çene kemiğine çok yakın veya yoğunluğu düşüktür, bu da diş implantlarının başarılı bir şekilde yerleştirilmesini önler. Diş implantı, çene kemiğine stabilite sağlamak için yerleştirilen ve dişleriniz için güvenli bir temel görevi gören bağlantı vidaları kullanır. Yeterli üst çene kemiği yoğunluğuna sahip olmayan hastalar, Sinus Lifting işleminden sonra diş implantları için aday olabilir. Sinus Lifting ameliyatı, gelecekteki dental implantların başarılı şekilde yerleştirilmesine izin verir.

Sinus Lifting Sırasında Hangi Malzemeler Kullanılır?

Sinus Lifting ameliyatı, bireysel vakanıza dayalı kemik greftleme teknikleri ve tedavileri kullanır. Kendi kemiğiniz sinüs lifting için kemik aşılama malzemesi olarak kullanılabilir. Bu kemik, sinüsün kaldırılması için gereken donör materyal miktarına bağlı olarak ağzınızdan veya kalçanızdan çıkarılır. Allogreft, başka bir bireyden donör kemiğini sinüs liftiniz için materyal olarak kullanan başka bir kemik grefti türüdür. Kemik greftleme alanında devam eden gelişmelerle birlikte, faktör bazlı materyal daha popüler hale gelmiştir. Bu tip kemik grefti, tükenmiş çene kemiğinin yenilenmesini desteklemek için özel büyüme faktörleri kullanır.

Sinus Lifting Sırasında Ne Beklemeliyim?

Sinus Lifting ameliyatına başlamak için, sinüs zarına erişilecek çene kemiğinde küçük bir kesi yapılır. Ameliyatın bir sonraki adımı, sinüs membranını çene kemiğinden uzağa doğru konumlandırarak kemik grefti materyallerinin yerleştirilmesi için yeterli alan yaratmaktır. Kemik greftleme malzemesinin yerleştirilmesinin ardından greftin kemik büyümesini uygun şekilde alması ve yeniden üretmesi 4-10 ay sürer. Greft lokal kemik büyümesini başarılı bir şekilde destekliyorsa, dental implant ameliyatı için uygun bir aday olmalısınız.

Sinus Lifting Sonrası Ne Beklemeliyim?

Sinus Lifting ardından, hafif bir şişlik, rahatsızlık ve hassasiyet yaşayabilirsiniz. Bu belirtiler reçeteli veya önerilen ilaçlar ile tedavi edilebilir. Tedavinin hemen ardından, dinlenmeniz ve vücudunuzun toparlanmasına izin vermeniz önemlidir. Dişlerinizi fırçalamaya devam ettiğinizde cerrahi bölgeyi rahatsız etmemek önemlidir.

Sinus Lifting Cerrahi Aşamaları

Sinus Lifting sırasında sinüse erişim sağlamak için bir insizyon yapılır. Daha sonra, kemik grefti materyalinin yerleştirilmesi için yer açmak üzere sinüs yeniden konumlandırılır. Bol miktarda kemik yoğunluğu olduğunda, diş implantı yerleştirilir.

Diş implantı tedavisinden önce Sinus Lifting tedavisine ihtiyacınız olduğu söylenebilir ve bu göz korkutucu görünebilir, ancak endişelenmenize gerek yok. Sinus Lifting kemik kaybına uğradıktan sonra bile implant tedavisini mümkün kılan nispeten yaygın bir cerrahi işlemdir.

Sinüs sistemi birkaç parçaya sahiptir ancak dişlerimize en yakında olanlar maksiller sinüslerdir. Bazen tıkanıklık veya kötü bir soğuk algınlığı olduğunda diş ağrınız olabilir. Bunun nedeni sinüslerdeki basıncın üst çenedeki diş köklerine geçmesidir.

Neden bu tedaviye ihtiyacınız olabilir?

Sinus Lifting genellikle hastanın diş implantını tedavisini desteklemek için üst çenesinde yetersiz kemik bulunduğunda gerçekleştirilir. Dental implantlar, çene kemiği ile osseointegrasyon adı verilen doğal bir süreçte birleşir, ancak bu orada belirli bir miktarda kemik mevcut olduğuna mümkündür.

Aşağıdaki durumlarda implant uygulamasından önce Sinus Lifting ameliyatına ihtiyacınız olabilir:

Çene kemiğiniz daha önce zarar görmüş

Alandan bir kist veya tümör çıkarıldı

Periodontitis nedeniyle kemik kaybınız oldu

Kemiğiniz diş kaybından dolayı azaldı

Doğal olarak geniş bir sinüs boşluğu veya ince çene kemiğiniz var

Sinus Lifting Nasıl Yapılır?

Sinus Lifting ameliyatı yapmanın çeşitli yolları vardır. Hepsi altındaki kemiği açığa çıkarmak için diş etine bir kesi yapmakla başlar ve sinüs boşluğunu ortaya çıkarmak için yukarı iter. Zar kaldırılır ve altındaki kemik greft malzemesinin granülleri ile doldurulur. Sonra, diş eti dokusu tekrar birbirine dikilir.

Kişisel durumunuza bağlı olarak diş hekiminizin kullandığı teknik farklı olabilir. Herhangi bir endişeniz varsa, bunu tartıştığınızdan emin olun.

İyileşme Süreci

Ameliyattan hemen sonra bölgede şişlik olabilir ve ağzınızda veya burnunuzda kanama olabilir. Muhtemelen birkaç gün kendinizi rahatsız hissedeceksiniz ama çoğu hasta büyük bir rahatsızlık hissetmiyor . Herhangi bir kanama iki günden fazla sürerse veya ağrı ve şişkinlik kötüleşirse, derhal diş hekiminize başvurmalısınız.

Sinüslerin enfekte olma riski vardır, ancak diş hekiminiz buna karşı korunmanız için size ilaç verecektir. Kemik grefti malzemesini hareket ettirebileceği veya dikişlerinize zarar verebileceği için, hapşırmamak için dikkatli olmak önemlidir.

İmplantları Yerleştirmek

Çoğu zaman hastalar implant tedavisinden önce 4-9 ay beklemek zorundadır . Bu, kemiğe yeni konumunda birleşme şansı verir. Bekleme süresinin tamamı kullanılan malzemenin türüne bağlı olacaktır.