Levent
Sultanbeyli
alia@aliadent.com
AFT Nedir?
Anasayfa » Tedaviler » AFT Nedir?
AFT Nedir?

Aft Nedir?

Aft nedir; sorusunun en belirgin ve halk arasında bilinen cevabı ağız içi yaralardır. Bulaşıcı bir hastalık olmayıp genel olarak kadınlarda daha yaygın görülmektedir. En sık görülen ağız hastalıklarından biri olup diş, diş eti, ağız içi gibi hassas olan bölgelerde en fazla görülmektedir. Bazı aftlar kısa sürede geçer ama bazı aftların iyileşmesi 1,5 ayı bulmaktadır. Sebebi olmadan ya da nedeni belli olarak ağız içinde meydana gelen bu yaraların teşhisinden sonra geçmemesi halinde vakit kaybetmeden mutlaka uzman hekime gösterilmesinde fayda vardır.

Ağızda Aft Neden Olur?

Nedenleri pek bilinmemekle birlikte aft nedir sorusunun karşılığı olarak öncelikle nedenlerinin belirlenmesi ve tedavisinin erken dönemde olması gereklidir. Başlıca meydana geliş nedenleri arasında kişilerin bağışıklığının zayıf olması yer almaktadır. Zayıf bağışıklık yanı sıra vitamin ve mineral yetersizliği takip eden nedenler arasındadır.

Yanak ve dil ısırmaları gibi durumlar, alkol ve zararlı olan tütün ürünü kullanımı, çölyak hastalığı, hormonsal bozukluklar, genetik yatkınlık, demir ve folik asit gibi yetersizlikler, stres, depresyon gibi psikolojik durumlar aft oluşumunda nedenler arasında yer alarak kişilerin ağızlarında beyaz görünümde yaraların oluşmasına yol açmaktadır.

Aft Belirtileri Nelerdir?

İlerlemiş ve tedavisi yapılmayan aftlar kişilerde ateş, halsizlik ve yorgunluk olarak kendilerini göstermekte olup ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir.

  • Yumuşak damakta ve dil arka kısmında şiddetli ağrı görülmesi,
  • Ağız dışına kadar yayılan yaralar,
  • Konuşurken ağrı hissedilmesi
  • Yaraların oluşumunun öncesinde karıncalanma hissi sayılabilir.

Belirtilerin görülmesi durumunda mutlaka altta yatan nedenlerin teşhis edilerek kişilerin erken tedavi için bir uzman hekime muayene olması ve vakit kaybedilmeden, hastalık ilerlemeden tedavi olmaları sağlık sorunu oluşmasının önüne geçecektir.

Aft Neden Çıkar?

Toplumun geneline bakıldığında tekrarlayan aft oluşumu daha sık görülmektedir. Özellikle aft nedir sorusuna cevap olarak sosyoekonomik durumu yüksek kadınlarda meydana gelen ağız içi yaralarıdır demek doğru bir terimdir. Zayıf olan bağışıklık, demir ve minerallerin eksik görülmesi, hormonsal değişimler, genetik yatkınlıklar, düzensiz beslenme, travmalar ve stres oluşumu gibi durumlar aftın oluşumuna neden olmaktadır.

Aft Nasıl Geçer?

Öncelikle aft oluşumlarında hızlı bir şekilde iyileşmeyi sağlamak amacıyla hastanın diyet planını gözden geçirmek ve hastalığın tekrarlamasını önlemek için çözümler bulunmalıdır. Alkol tüketimi mevcutsa azaltılmasıyla aft oluşumu birazda olsa önlenmiş olup bilinen ve uygulanan en ekonomik tedavi tropikal tedavidir.

Uzman hekim tarafından acının ve ağrının azaltılması için lokal kremler, tropikal jeller ve ağız içi gargara önerilmektedir. Gerekli görülen durumlarda çinko ve b12 vitamini takviyesi de yapılabilmekte olup aft nedir oluşumunun engellenmesi ya da erken dönemde ilerleme olmadan tedavisi sağlanmış olur.                    

Aft Tedavisi

Tedavi olması gereken aft nedir rahatsızlıkları için mutlaka deri ve cilt hastalıkları uzmanına başvurulması gereklidir. Öncelikle teşhis edilmesi ve altta yatan sebebin belirlenmesi önemlidir. Hastanın ağız içi yaralarının nedenlerine göre tedavi seçeneklerinin başında diyet planını gözden geçirmek ve nedenlerin önlenmesi için tedbirler almak gelmektedir. Gerekli durumlarda vitamin ve mineral desteği sağlanarak bağışıklık güçlendirme tedavisi yapılabilir. Kişilerin rahatlaması için kremler reçete edilerek acı ve ağrıları azaltılarak tedavi başlamalıdır.            

Ağız içi yarasına ne iyi gelir?

Ağız içerisinde meydana gelerek yayılma gösteren ve mutlaka tedavi edilmesi gereken aft nedir rahatsızlıkları için evde klasik yöntemlerden olan tuzlu su gargarası ağrının azaltılması için etkili çözüm yollarındandır. Oluşumundan sonra mutlaka tedavi edilmesi gereken durum için önlem almak ve oluşumunu engellemek en sağlıklı yollar arasındadır.

Alınacak önlemlerin başında asitli ve baharatlı yiyeceklerin tüketilmeyip diş fırçalama düzenine dikkat edilmesi gelmektedir. Ağız işçi yaraların oluşmaması için ağız içi hijyene dikkat edilmesi, alkol ve benzeri ürünlerden uzak durulması, sert kabuklu yiyeceklerin tüketilmeyip bağışıklığın güçlendirilmesi alınacak en etkili yöntemlerden birkaçıdır.

 Tekrarlayan Aftlar

Kızarık bir şekilde kendini belli eden aftlar senede 3 kez ve daha fazla meydana geliyorsa tıp dilinde aftöz olarak anılmaktadır. Bağışıklık sisteminin düşük olmasından dolayı meydana gelen ağız içi sağlık sorunlarının en sık görüldüğü dönemler gebelik dönemleridir.

Ağızda Çıkan Aft Nasıl Geçer?

Evde klasik yöntemlerle yapılan tuzlu gargara yapımı hem acı hissini ortadan kaldırmakta hem de aft oluşumunu önlemede en bilinen yollar arasındadır. Meydana gelen aftların acı hissini ortadan kaldırarak geçmesini sağlamak için kremler ve tropikal ürünler kullanılabilir. İlerleme olmadan mutlaka bir cilt hastalıkları uzmanına muayene olunmasında fayda olup önceden nedenleri teşhis edilerek önlem alınması daha kolay olacaktır. Aft nasıl geçer sorusunun cevabı olarak kişilerde teşhislerin doğru yapılması ve altta yatan nedenin belirlenerek tedavi sürecinin bu neden üzerinden devam etmesi önemlidir.            

Çocuklarda ve Bebeklerde Aft

Özellikle kış aylarında çocuk ve bebeklerde grip, nezle gibi soğuk algınlıklarından sonra meydana gelebilen bir durumdur. Bağışıklık sisteminin ve beslenmenin yetersiz olması da oluşumu etkileyen faktörler arasında yer almaktadır.

Aft durumlarında bebek ve çocuklarda yemek yeme ve emme güçlüğü, huzursuzluk, yeme isteğinin kaybı, artan halsizlik ve ateş gibi durumla söz konusu ise aft oluşumundan şüphelenilmesi gerekmektedir. Antibakteriyel jeller ve pomadlar tedavi için önerilmekte olsa da mutlaka bir aft oluşumundan şüpheleniliyorsa uzman hekime başvurulması en sağlıklı yol olmaktadır.