Levent
Sultanbeyli
alia@aliadent.com
Zirkonyum Kaplama
Anasayfa » Tedaviler » Zirkonyum Kaplama
Zirkonyum Kaplama

Zirkonyum Nedir?

Zirkonyum bir alaşım olup dişlerdeki problemlerin giderilmesi için kullanılan gri metaller yerine beyaz bir alaşımdır. Dişlerde kullanılan kaplamalarda saf mineraller yerine özel fırınlarda üretilmiş zirkonya seramiğinin dönüştürülmüş hali kullanılır. Doğada bulunur beyaz metal şeklinde bir yapısı vardır.

Diş estetiğinde günümüze kadar kullanılmış olan en kaliteli malzemedir ve özellikle estetik açıdan güzel görünmesinden dolayı yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Zirkonyum kaplama sağlam bir doku ve doğal bir görünüme sahip olan bir alaşımdır. Doğal olması ve sağlam bir yapısı olması açısından diş hekimlerinin hastalarına tavsiye ettiği kaliteli bir malzemedir.     

Zirkonyum Kaplama

Zirkonyum kaplama oldukça sağlam ve doğal bir görünüme sahip olan aynı zamanda teknolojinin ilerlemesi sayesinde dişlerde tercih edilen porselenlerin alt yapısını oluşturan bir malzemedir. Tüm dişlere yapılabildiği gibi sağlam olmasından dolayı azı yani öğütücü dişlere de yapılması mümkündür. Bu kaplama malzemesiyle dişler daha az aşındırılarak doğal yapısı bozulmadan işlemler uygulanır.

Yalıtım özelliği olmasından dolayı diğer malzemelere göre sıcak ya da soğuğu iletmeden rahat bir kullanım sağlamaktadır. Işığı geçirmesinden dolayı diş yapısıyla arasında bir fark bulunmaz ve çevrede gören kişilerin zirkonyum kaplama olduğunu fark etmesi mümkün değildir.

Zirkonyum Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Dişlere tüm kaplama işlemlerinde olduğu gibi küçültme yapılarak işlemlere başlanır. Dişler iyileşerek sağlıklı bir hal kazanması için biraz zaman gerekmesinden sonra hassas bir şekilde ölçü alınması işlemi yapılır. Zirkonyum kaplama işlemlerinde klinik ortamlarda çalışmalar yapılarak alt tabakayı oluşturacak olan zirkonyum ve üst yapısını oluşturacak olan porselen kaplamalar hazırlanır. Tüm işlemler tamamlandıktan sonra özel bir yapıştırıcı kullanılarak dişe uyumu sağlanır.

 Renk ve doku olarak oldukça doğal bir görünüm kazanılması ve aynı zamanda sağlam bir yapısı olmasından dolayı kaplamaların alt tabakasını zirkonyum oluşturmaktadır. Lokal anestezinin yeterli olduğu uygulama sonrası hafif bir sızlama dışında bir komplikasyon görülmemektedir.

18-20 yaş arası olan kişilerde gelişimleri açısından devamlılık söz konusu olduğu için yapılması uygun görülmezken aynı zamanda arka dişlerde de boşluk olmadığından kırılma yapma ihtimaline karşı önerilmeyen bir kaplama tedavisidir.

Zirkonyum Kaplama Nedir?

Gri metallerin yerine uygulanan beyaz bir alaşım olan zirkonyum maddesi doğada bulunup diş tedavilerinde yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Zirkonyum kaplama doğal ve sağlam görüntüsünden dolayı estetik açıdan tercih edilen bir uygulamadır. Beyazlatma işlemlerinde sonuç vermeyen renk değişimleri, eski dolguların değişimi, arka grup dişlerde yapılacak olan köprü ve kaplamalar için kullanımı en doğru kaplama çeşididir.

Diş dokusuna uygun bir malzeme olmasından dolayı dışardan bakıldığında ayırt edilemez. İçerisinde metal bir malzeme olmadığından dolayı kişilerde alerji gibi reaksiyonların oluşumu söz konusu olmaz. Diğer kalitesiz olan kaplama türleri gibi tat ve koku değişimi yaşanması mümkün olmaz.

Zirkonyum Kaplama Yaptıranlar

Kaplama olarak tercih edilen zirkonyum malzemesiyle yapılan diş tedavileri dışardan bakıldığında fark edilmemesinden ve estetik görünümünün güzel olmasından dolayı talep gören bir tedavi şeklidir. Bu kaplama türünü tercih eden kişilerde hem görünüm açısından iyileşme olurken hem de ağız sağlının olumlu yönde etkilendiği görülmektedir. Diş eti hastalıklarının görülmediği bir tedavi çeşidi olarak diş etleriyle uyumlu olduğu görülmektedir.

Var olan bir diş eti hastalığı varsa kişinin önce iyileştirme sağlanmalıdır ve ardından kaplama tedavisi gerçekleşmelidir. Genel olarak bakıldığında bir hafta tedavi için yeterli bir süredir. Bu süre sonunda hasta ve doktorun memnuniyetine bakılarak gerekli durumlarda birkaç prova yapılması uygun görülmektedir.

Kaplamaların farklı nedenlerden dolayı çıkarılması ya da değiştirilmesi diş dokusuna zarar vermeden kesilerek çıkartılma şeklinde dişlerden uzaklaştırılabilir. Ağrısız, acı hissi oluşmadan kısa sürede sağlam ve estetik görünümlü dişlere kavuşmak zirkonyum sayesinde mümkündür. Kaplamaların alt yapısını desteklemek amacıyla geliştirilen bir teknoloji ürünü olarak diş hekimleri tarafından tavsiye edilen bir tedavi türüdür.

Zirkonyum Diş Kaplama Zararları

Renk değişimleri ve bozulmuş dişlerde, eski dolgularda ve çapraşık olan görüntülerin düzeltilmesinde tercih edilen zirkonyum malzemesi için avantajları birçok olmasına rağmen zararı bulunmamaktadır. Diş hekiminin uygun gördüğü kişilerde tedavi güvenli bir şekilde yapılabilir. Sağlıklı diş etleri ve sağlıklı bir ağız yapısına kavuşmak için tercih edilen kaplama tedavisinde bir ağrı ya d komplikasyon gelişmeden 1 hafta içerisinde süreç tamamlanmaktadır.

Normal bir şekilde diş fırçalaması ve bakımı yapılabildiği gibi 6 ay da bir kontrole gitmek dişlerin bakımı açısından faydalı olmaktadır. Kullanım süresi olarak dişlerde meydana gelen aşınmalardan ve zararlardan etkilenmediğinden içerisinde metal bir ürün olmadığından sağlık sorununa neden olmadan uzun yıllar kullanıma uygun bir kaplama türüdür. Zirkonyum kaplama fiyatları hakkında bilgi için hemen bizimle iletişime geçin.