Levent
Sultanbeyli
alia@aliadent.com
Kötü Ağız Alışkanlıklarını Durdurmaya Yönelik Tedaviler
Anasayfa » Tedaviler » Kötü Ağız Alışkanlıklarını Durdurmaya Yönelik Tedaviler
Kötü Ağız Alışkanlıklarını Durdurmaya Yönelik Tedaviler

Kötü Ağız Alışkanlıklarını Durdurmaya Yönelik Tedaviler

Herkes yaşamlarında bir noktada kötü alışkanlıklar geliştirir. Bu kötü alışkanlıklar, parmak emme, tırnak yeme ya da dudak ısırma gibi her şeyi içerebilir.  Kötü alışkanlıklarımız ağız sağlığımızı etkilediğinde, sonuçlar acı verici olabilir. Bunu göz önünde bulundurarak, ağzınıza zarar verebilecek en kötü alışkanlıkların bir listesini çıkardık ve gülümsemenizin pırıl pırıl kalmasını istiyorsanız, mümkün olduğunca kaçınılması gereken bir liste hazırladık.

Başparmak Emme

Baş parmaklarını emen çocuklar, yeni yetişkin dişlerinin yanlış hizalanması riski taşır. Başparmağınızın ortaya çıkan dişlere her zaman baskı yapması, dişlerin çarpık şekilde büyümesine neden olabilir ve çocukların agresif biçimde parmaklarını emmelerine bağlı olarak ağzın çatısında deformasyonlara neden olabilir.

Başparmak emmeye, bir dizi farklı şey neden olabilir ve altta yatan sorunun ne olduğuna duyarlı olmak önemlidir. Bazı çocuklar basitçe doğal olarak büyür, bazıları ise durmak istediklerini ancak basitçe kendilerini gerçekleştiremez. Daha aşırı durumlarda, bir çocuk terapistinden yardım istemek faydalı olabilir.

Çok Sert Fırçalamak

Her gün günde iki kez dişlerinizi fırçalamak önemlidir. Ancak dişlerinizi çok sert fırçalarsanız, ağzınıza zarar verebilir. Agresif bir şekilde fırçalamak diş etlerini tahriş edebilir, çoğu zaman geri çekilmelerine neden olabilir ve diş minesini aşındırabilir. Diş fırçası kıllarınız açılır ve aşınırsa, muhtemelen çok sert fırçalarsınız. Kıllar kızarıklığa neden olmadan diş ve diş etlerine hafifçe fırçalanmalıdır. Çok sert fırçalamadığınızdan emin olmanın harika bir yolu yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanmaktır.

Sıkma

Çenenizi sıkmak veya dişlerinizi sıkmak ağzınıza çok zarar verebilir. Genellikle insanlar araba sürmek gibi stresli durumlarda veya uyurken dişlerini sıkar. Bruksizm olarak adlandırılan bu durum diş minesini aşındırabilir ve dişleri çürümeye maruz bırakabilir. Çene sıkma, ağrı rahatsızlığı gibi sorunlara neden olabilir, bu da kilitlenme ve çatlak dişler gibi talihsiz sonuçlara neden olabilir. Bu gibi bir durumda gece plağı gibi dişleri koruyan tedaviler tercih edilir.

Buz Yemek

Buz yemek sakinleştirici görünebilir, ancak ne yazık ki dişlerinize zarar verebilir. Dişlerimiz buzu kırmak için tasarlanmamıştır ve bunun yapılması dişlerin çatlamasına neden olabilir.

Buzun öğütülmesi diş minesinin hasar görmesine neden olarak, dişleri korumasız ve çürümeye karşı daha hassas hale getirebilir. Dişleri aşırı soğuğa maruz bırakmak da kimsenin istemediği dişlerde sıcaklık hassasiyetini artırabilir.

Dişleri Araç Olarak Kullanma

Kapları açmak, giysi etiketlerini kesmek ve paketleri açmak için dişlerinizi kullanmak her türlü soruna yol açabilir. Dişlerin multitool olarak kullanılma alışkanlığının ortadan kaldırılması, diş çürümelerine karşı mücadelede açık ve korunmasız kalan dişleri çatlaklara ve çiplere karşı korumanın en iyi yollarından biridir.

Ağızda Yiyecek Dışında Herhangi Bir Şey Tutmak

Kalemleri çiğnemek, kürdan emmek ve tırnak yemek hasara neden olabilecek bir alışkanlıktır. Ağız içinde olması amaçlanmayan yabancı cisimlerin ısırılması ve çiğnenmesi diş hasarına ve dişlerin çatlamasına veya parçalanmasına neden olabilir. Bunu sürekli yapmak dişleri aşındırabilir ve onları hasara ve çürümeye karşı daha hassas hale getirebilir. Bu gibi durumlarda kişinin bu nesneleri ortadan kaldırması ya da tırnak yeme gibi bir durumda tırnağa acı oje sürülmesi önerilir.